Metin

İZMİR’İN FETHİ (1081) & ÇAKA BEY

Çaka Bey, Batı Anadolu’da sahil beylikleri kurmuş mücadele ve fetih hareketlerini daha çok deniz yoluyla yapmış ve bunda da önemli ölçüde başarı sağlamış bir Türk Beyidir.

Malazgirt Savaşı’nı takip eden yıllarda Sultan Alparslan’ın Anadolu’nun fethiyle görevlendirdiği beylerden biri olan Çaka Bey, buradaki mücadelelerin birinde Bizanslılara esir düşmüştür. Bu esirlik döneminde kendisini oldukça geliştirmiş, zamanla burada edindiği bilgi ve beceriyle sarayda önemli bir konuma yükselmiştir. Taht darbesi sonucu İmparatorluğun el değiştirmesi ile O’nun için Bizans güvenli bir yer olmaktan çıkmıştır. Bu nedenle kendi hayatını tehlikede gören Çaka Bey, İstanbul’dan kaçarak İzmir’e gelmiş Efes ve Selçuk’u feth etmek suretiyle bir sahil beyliği kurmuştur. Müteakiben Urla ve Foça gibi önemli limanları da fetheden Çaka Bey, hızla bu bölgede 40 parçadan müteşekkil bir donanma oluşturmuş İzmir ve civarını fethederek, bölgenin kısa sürede Türk ve İslam kültürüyle kucaklaşmasını sağlamıştır (1081).


VÜCUDUMUZUN SU İHTİYACI NASIL KARŞILANIR?

Vücudumuzun su ihtiyacı nasıl karşılanır?
Su, içecek ve besinlerin içeriğinde bulunan “sıvı” olarak tanımlanır. Vücudun günlük sıvı ihtiyacının büyük çoğunluğu su ve içecekler ile besinlerin doğal yapısında bulunan su tarafından karşılanır.
Su ve diğer içecekler vücut su dengesinin korunmasında önemlidir. Bu nedenle günde 8-10 bardak su tüketilmesine dikkat edilmelidir.


SAĞLIKLI MENÜ

• Ezogelin Çorba(142 kalori)
• Et Sote(350 kalori)
• Bulgur Pilavı(357 kalori)
• Yoğurt(114 kalori)


ARA ÖĞÜN

• 1 Yemek Kaşığı Kuru Üzüm
• 1 Su Bardağı Patlamış Mısır

Anne yemeği gibisi yok!
25
Mart
2018
Pazar


İzmir’in Fethinin 937’inci Yıldönümü (1081)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:3907:0113:2416:5119:3420:51